Stagnacja? Może czas się zregenerować

Każdy zawodnik (niezależnie, czy jesteś amatorem, czy profesjonalnym sportowcem) spotyka się ze stagnacją. Niestety, jest to nieuniknione, a bywa czasem bardzo demotywujące. Czy to oznacza, że jesteś zbyt słaby, by podnieść dany ciężar? Oczywiście nic bardziej mylnego! Stagnacja może być spowodowana wieloma czynnikami, które nie mają nic wspólnego z Twoją naturalną siłą i możliwościami organizmu.

Jednym z nich jest zbyt słaba regeneracja. Jest to częsty powód braku efektów u osób, które trenują naturalnie, nie wspomagając się środkami dopingującymi. Możemy spać po 8-10 godzin, trzymać dietę i cieszyć się szczęśliwym związkiem, lecz wystarczy jeden bodziec, by regeneracja była zbyt wolna. Może być to kiepski sen lub stres spowodowany kłótnią z rodzicami lub partnerką. Co więc zrobić, by przełamać taki problem? Może wydawać się to kontrowersyjne, lecz w 80-90% przypadków się sprawdza i powie Wam to każdy profesjonalny trener personalny online.

Odpoczynek – daj sobie tydzień lub nawet dwa

Czasem, gdy jesteś w sztosie treningowym i progresujesz przez około 2-3 miesiące, Twój mięsień może być zmęczony stałym wysiłkiem. Objawia się to w taki sposób, że jeśli robisz serię na ławce płaskiej z obciążeniem 100 kg, to po przejściu na 110 kg już sobie nie radzisz.

Odpuść na kilka lub nawet kilkanaście dni i nie trenuj danej partii mięśniowej. Skup się wtedy na innych aktywnościach, wykorzystując przykładowo słabe partie mięśniowe. Każdy trener personalny online powinien rozpisywać podopiecznym deloady, dzięki którym będą oni nie tylko dłużej progresować, ale unikną wielu kontuzji. Jeśli tego elementu brakuje w Waszej współpracy lub trener twierdzi, że amatorzy trenują zbyt słabo, by potrzebować takich elementów, to znak, że należy zmienić specjalistę.

Jak przeprowadzić deload

Większość osób decyduje się na obniżenie objętości do 50%. Oznacza to, że jeśli wykonują 5 serii i 5 powtórzeń obciążeniem 100 kg, to przez tydzień wykonują 2-3 serie po 2-3 powtórzenia z 50 kg. Oczywiście inni wolą w ogóle nie trenować, jednak my zalecamy korzystać z siłowni, by nie wpaść w pułapkę dużej ilości czasu lub lenistwa.
W takich sytuacjach przydaje się indywidualne prowadzenie przez specjalistów. Dobry trener personalny online będzie Cię motywować i wręcz siłą wyganiać na siłownie – w końcu płacisz mu za to!

Autor

Trener

Utytułowany trener personalny. Mokotów to miejsce w Warszawie, w którym możesz mnie znaleźć.